Problemiškos odos priežiūra
Ne visi galime džiaugtis švaria ir glotnia oda. Beveik kiekvienas iš mūsų mano, kad jo oda turi trūkumų. Vienam ji atrodo pernelyg sausa, kitam – riebi arba labai jautri. Kažkas jau aptiko savo veide raukšles. Bet labiausiai kenčia tie žmonės, kurių odą nusėja nemalonūs dariniai – spuogai, inkštirai, kraujagyslinės žvaigždutės arba kuperozė.
Kuperozė – poodinių kraujagyslių tinklelis
Kuperozė – odos dangalų kraujotakos sutrikimas. Jaučiamas peršėjimas, daigstymas, niežėjimas; oda parausta, atsiranda uždegimo požymių. Kaktos, nosies, skruostų kraujagyslės praranda elastingumą, išsiplečia, pradeda formuotis poodinių kraujagyslių tinklelis.
Kosmetologai skirsto 4 kuperozės vystymosi stadijas:
- 1 stadija – kraujas plūsta į veidą, oda parausta; šie reiškiniai kartais lydimi konjunktyvito (akių uždegimo).
- 2 stadija – veido oda tampa nuolat paraudusi, išsiplečia skruostų ir nosies poodinės kraujagyslės. Tai ir yra pagrindiniai šio susirgimo požymiai.
- 3 stadija – kuperozės fone susidaro uždegiminiai spuogeliai.
- 4 stadija – odos audiniai sugrumba, storėja, raudonis aktyvėja. Ši liga, jeigu jai neužkirstume kelio, gali turėti labai sunkių padarinių (gali pažeisti net akis).
Kuperozės atsiradimo priežastys: Kadangi kuperozės atsiradimas visada siejamas su kraujagyslių pažeidimais, tai bet kurie veiksniai, dėl kurių atsiranda veninio kraujo sąstovis, yra laikomi kuperozės atsiradimo priežastimi.
Taigi, veido odos paraudimą gali išprovokuoti:
- aštraus ir karšto maisto vartojimas;
- dideli temperatūros pokyčiai;
- rūkymas, alkoholio vartojimas;
- ultravioletinių spindulių poveikis;
- hormoninės sistemos sutrikimai;
- paveldimumas, įtampa, stresai;
Su kraujagyslėmis siejamos problemos gali padidėti dėl vegetacinės kraujagyslių distonijos, endokrininės sistemos disfunkcijos, virškinamojo trakto lėtinių ligų ir kt.
Kuperozė atsiranda:
- moterims dažniau nei vyrams;
- kai oda šviesaus tipo (šviesi, niekada neįgaunanti įdegio);
- nuo 30 iki 50 metų amžiaus;
- kai oda labai jautri.
Šis odos susirgimas, jei nebūtų laiku gydomas, dėl odos peršėjimo, paraudimo ir kitų simptomų gali sukelti nemalonių padarinių socialinėje ir profesinėje srityse. Moteris ypač jaudina estetinė problemos dalis.
Odos priežiūra ir kuperozės gydymas.
Jeigu Jūs susidūrėte su šia problema, tai pirmaeilis uždavinys – sustiprinti kraujagyslių sieneles, sureguliuoti kraujo spaudimą jose ir pagerinti mikrocirkuliaciją. Su jautria, kuperozės pažeista oda visada reikia elgtis ypač švelniai. Laikydamiesi higienos reikalavimų ir naudodami specialias gydomąsias priemones Jūs pagerinsite odos būklę. Tačiau reikia neužmiršti, kad kuperozė pati savaime nepraeina, todėl gydymąsi nuo jos reikia pradėti kaip galima anksčiau.
Kuperozės gydymo metodikas galima suskirstyti į kosmetines ir dermatologines.
Išsiplėtę kapiliarai- kuperozė
Ne vienam dažnai raudoniu plieskiantis veidas sugadina nuotaiką, bendraujant dėl to kyla nepatogumų. Blogiausia, kai skruostai rausta nuolat. Kartais manoma, kad žmonės, kurių skruostai nuolat rausta, yra labai sveiki. Tačiau ne visada tai yra tiesa. Labai dažnai raudonio priežastis – išsiplėtę kapiliarai (kuperozė). Kad raudonis išmuštų kuo rečiau, turime išmokti nuolat rūpestingai prižiūrėti odą, saugoti ją nuo kenksmingų veiksnių.
Kaip išsiplečia kapiliarai
Kapiliarą gaubia jungiamasis audinys ir jeigu jis silpnas, užtenka visai nedidelių išorinių veiksnių (saulės spindulių, karščio, alkoholio), ir kapiliaras išsiplečia – į jį priplūsta daugiau kraujo, veido oda parausta.
Priežastys:
- Paveldimumas. Manoma, kad silpnas jungiamasis kapiliarų audinys yra paveldimas. Taigi jei vieno iš tėvų kapiliarai išsiplėtę, tikėtina, kad ir vaiką kamuos panašios problemos.
Išoriniai veiksniai:
- dažna temperatūros kaita (pvz., iš šalto oro įėjus į šiltą patalpą);
- aukšta temperatūra (darbas skalbyklose, prie karštų krosnių ir pan.);
- ultravioletiniai spinduliai (ilgas buvimas saulėje);
- alkoholis
Ligų “pranašas”
Jeigu jūsų kapiliarai išsiplėtę, gali būti, kad jūs sergate hipertenzija (aukšto kraujospūdžio liga). Kuperozė yra ir viena iš rožinių spuogų stadijų.
Kaip prižiūrėti kuperozės paveiktą odą?
Pirmiausia būtina nustatyti kapiliarų išsiplėtimo priežastis. Jeigu tai viena iš rožinių spuogų ligos stadijų, reikia nedelsiant kreiptis į dermatologą. Jeigu kraujagyslės išryškėja dėl hipertenzijos, reikia stengtis sureguliuoti spaudimą.
Jei veidas raudonuoja ne dėl ligos, patartina naudoti išoriniam kapiliarų stiprinimui ir gydymui skirtas kosmetikos priemones. Tačiau atminkite, kad vargu ar jūsų oda bus idealiai graži, jeigu ją nuolat veiks neigiami išoriniai veiksniai, ypač dirbant nuolatiniame karštyje.
Kas padeda “pabėgti” nuo kuperozės?
- Medicininių dėlių ekstraktas (hirudinas) mažina veninio kraujo sąstovį.
- Kaštonų ekstraktas (eskinas) turi ne tik tų pačių savybių kaip hirudinas, bet dar ir gerina veninę kraujotaką, stiprina kapiliarus.
- Glycyrrhetinic rūgštis. Ji gaminama iš glyceria šaknies, kuri nuo senų senovės laikoma veiksminga priemone, mažinančia raudonį.
- Ryžių lukštų ekstraktas (gama oryzanol) stiprina kapiliarus.
- Meškauogių ekstraktas (molberry) mažina raudonį.
Specializuotos kosmetologinės procedūros, parenkamos atsakingai ir individualiai, atsižvelgiant i odos esamą būklę.