Nuo 30-ties metų daugelio moterų odoje pradeda atsirasti pigmentacijos nelygumų. Pigmentacija yra skirstoma į 4 kategorijas:
- Lentigo – maža, aiškiai apibrėžta, pigmentuota dėmė, kurią supa normaliai atrodanti oda. Paprastai šios dėmės gali atsirasti dėl odos senėjimo. Vadinamoji soliarinio lentigo dėmė atsiranda dėl perdėto deginimosi.
- Melasma – kai veidas nusėjamas rudomis dėmėmis. Melasma gali atsirasti dėl hormoninio disbalanso, kai kurių vaistų vartojimo ar moterims nėštumo metu (nėščiosios kaukė), kuomet nenaudojama jokių odos apsaugos priemonių.
- Kepenų dėmės – yra panašaus dydžio veido odos dėmės, rusvai rudos spalvos ir labai panašios į kepenų spalvą. Jei nebuvo paisoma tinkamos priežiūros deginantis prieš saulę, pamatysite ant veido, rankų, arba krūtinės kepenų dėmes.
- Po-uždegiminė pigmentacija, post aknės – dėmės kai odos spalvos pakitimo vieta sutampa su ankstesnių uždegimų ar sužalojimų vietomis. Pakitimai odoje išlieka dar ilgą laiką po to, kai pagrindinė uždegimo priežastis yra išnykusi. Šie odos pakitimai yra visiškai nekenksmingi, tačiau gali sukelti psichologinį diskomfortą.
Priežastis – sutrikusi melanino gamyba.
Odos spalvą nulemia tam tikros odos ląstelės vadinamos melanocitais. Jos gamina pigmentą melaniną, kuris suteikia odai specifinę spalvą. Priklausomai nuo melanino kiekio oda gali patamsėti arba pašviesėti. Kaitinimasis saulėje, odos senėjimas ir genetika yra pagrindiniai faktoriai, kurie daro įtaką melanino gamybai. Sutrikus melaniną gaminančių odos ląstelių melanocitų veiklai ir jų kiekiui pakinta odos pigmentacija.
Kova su hiperpigmentacija
Apsisaugoti nuo tamsių dėmių ir atgauti spindesį bei tolygią odos išvaizdą gali padėti geras odos priežiūros režimas – Hiperpigmentacijos formavimasis yra ilgalaikis procesas, kuris reikalauja reguliarios odos priežiūros!
Yra du pagrindiniai gydymo ir tokios odos priežiūros etapai:
- Visus metus naudoti kremus su apsauga nuo saulės, o šiltuoju metu,t.y. nuo baladžio mėn.iki spalio mėn tokios apsaugos priemonės turi turėti 50 spf
- Šaltuoju sezono metu,t.y. nuo spalio pabaigos iki kovo pabaigos/ balandžio pradžios rekomenduojamas aktyvus odos priežiūros etapas. Kada atliekami stiprūs odos cheminiai šveitimai, dermabrazija, balinamosios odą spec. procedūros ir.pan.
Pačios efektyviausios medžiagos naudojamos kosmetologijoje ir dermatologijoje, naudojamos pigmentacijos sutrikimams gydyti yra:
- vitaminas C,
- saldynmedžio ekstraktas,
- azelaino, kojinė, hidrohinono ,glikolio ir kt rūgštys,
retinolis.
Svarbiausia yra žinoti, kad pigmentinių dėmių gydymas yra ne vienos dienos reikalas!
Tai ilgas ir kruopštus darbas, kuris reikalauja užsispyrimo ir profesionalios priežiūros, bet kuris leidžia džiaugtis pagražėjusia, pašviesėjusia ir lygia oda.