Odos senėjimas

Ląstelė gimsta,bręsta ir miršta. Tai natūralus gamtos procesas,to neįmanoma išvengti,kaip sakoma senėjimo nesustabdysi,bet….pristabdyti šį procesą tikrai galima,tai įrodo puikūs pavyzdžiai žmonių,kurie gali pasigirti ne tik gera sveikata,aiškiu protu, energija, bet ir jaunatviška išvaizda.  Daug laiko buvo manoma, kad didžiąją dalį senėjimo /degeneracinių procesų yra nulemta genetikos : 80 / 20 % ,o visa kita atiduodama gyvenimo būdui ir prevencinei sveikatos bei išvaizdos  priežiūrai. Bet dabar gi daugelis specialistų pakeitė nuomones, stebėdami daugelį tyrimų, ir šie skaičiai mažiausiai apsiverčia į 50/ 50 %, o kai kurie šaltiniai dar daugiau atiduoda procentų sveikai gyvensenai ir profilaktinei  grožio bei sveikatos priežiūrai. Tai suteikia mums  „sparnus“ ir dar daugiau stengtis ne vytis jaunystės, o tinkamai „bręsti“, estetiškai ir jaunatviškai jaustis ir atrodyti.

Pirmieji senėjimo požymiai pastebimi būtent odoje, nes ji yra neatskiriama organizmo dalis, kuri atspindi daugelį  pokyčių vykstančių organizmo viduje. Odos senėjimą lemia 2 veiksniai:

 Egzogeniniai ( išoriniai) :

  • Ultravioletiniai spinduliai
  • Aplinkos užterštumas
  • Neigiami gamtiniai veiksniai ( karštis,šaltis,vėjas ir t.t.)

Nedidelės saulės dozės veikia organizmą teigiamai,nes ne tik gerina nuotaiką, bet ir gaminasi vit D, kuris būtinas organizmo imuninei stm. Bet…didelės,nesaikingos saulės insoliacijos greitina snėjimo procesą,ardydamos pagrindinį baltymą- kolageną ( mažėja odos elastingumas, daugėja raukšlių, krenta odos hidrolipido atsparumas, o tai rizika atsirasti  daugeliui  dermatologinių ligų), didina oksidacinį stersą organizme, bei laisvųjų radikalų gausą, kas veikia ląstelės DNR (žūdo ląstelę). Be to didina riziką susirgti odos vėžiu .

Endogeniniai ( vidiniai ) :

  • Genetiniai faktoriai
  • Endokrininiai faktoriai
  • Laisvieji radikalai
  • Metaboliniai faktoriai

Kas vyksta odoje mums senstant?  Senėjanti oda netenka riebalinės plėvelės, epidermis plonėja, todėl dažnai galime matyti kraujagysles, o audiniuose sumažėja drėgmės ir riebalų.  Ryškėja pigmentacija. Lėtėja negyvų ląstelių pašalinimas ir naujų ląstelių atsinaujinimas. Todėl mažiau gaminasi elastino ir kolageno, kas suteikia odai stangrumo ir gerą tonusą.Kokie senėjimo požymiai ryškiau bus išreikšti priklauso nuo odos tipo, genetikos ypatumų, bei mūsų gyvenimo būdo.